Kansalaisen @-kortti ja tietokoneen käyttäjän A-korttiWellamo-opisto järjestää tietokoneen A- ja @-korttitutkintoon valmentavan kurssin. Kurssilla opitaan ohjelmien hallintaa ja niiden tärkeimmät niksit. Siksi muidenkin kuin näyttökokeen suorittajien kannattaa ilmoittautua yksittäiseen moduuliin. Korttikurssin käymällä saa paremmat valmiudet selviytyä näyttökokeesta, joka pidetään aina kunkin osion lopussa. Kurssilla käytetään Windows 7-käyttöjärjestelmän ja Office 2010-toimistopaketin pöytätietokoneita. Levykkeitä ei enää käytetä, vaan kokeet ja tiedostot tallennetaan muistitikulle.
TIETOKONEEN AJOKORTTIKOULUTUS
A- ja @-KORTTI Korttikurssin käymällä saa paremmat valmiudet selviytyä näyttökokeesta, joka pidetään aina kunkin osion lopussa. Kurssilla käytetään Vista-käyttöjärjestelmän ja Office 2007-toimistopaketin pöytätietokoneita. Levykkeitä ei enää käytetä, vaan kokeet ja tiedostot tallennetaan muistitikulle.
A-kortti koostuu vähintään seitsemästä osiosta eli moduulista. A- ja @-tutkintojen rakenteet uudistettiin syksyllä 2008. Kaikille A-kortin suorittajille pakolliset kolme moduulia ovat: tekstinkäsittely, Internet ja sähköposti sekä käyttöjärjestelmä ja tiedonhallinta. Vapaavalintaiset moduulit (vähintään neljä) valitaan seuraavista: tietotekniikan perusteet (kirjallinen osio), taulukkolaskenta, tietokannat, esitysgrafiikka, langaton viestintä, kuvankäsittely sekä oppiminen ja työskentely verkossa. Wellamo-opistossa A-kortti suoritetaan seuraavilla näyttökokeilla ja seuraavassa järjestyksessä: tekstinkäsittely, esitysgrafiikka, kuvankäsittely, taulukkolaskenta, oppiminen ja työskentely verkossa, Internet ja sähköposti sekä käyttöjärjestelmä ja tiedonhallinta.
Wellamo-opistossa @-kortin moduuleja ovat: tekstinkäsittely, esitysgrafiikka, Internet ja sähköposti sekä käyttöjärjestelmä ja tiedonhallinta.
TUTKINTO
Wellamo-opiston järjestämät korttikokeet ja Ilmoittautuminen ja koemaksun maksaminen viimeistään viikkoa ennen koetta toimistoon. Korttikokeisiin voivat osallistua muutkin kuin Opiston opiskelijat ja kokeen voi tehdä myös XP-käyttöjärjestelmän ja Office XP (2002) tietokoneella.
NÄYTTÖKOKEEN SUORITTAMINEN Wellamo-opistossa korttikurssin koe ja opintomateriaali ovat ilmaisia. Lisäksi yksi uusintakoe ja A- tai @-todistus sisältyvät kurssin hintaan.
Yksittäisen kokeen suorittaminen ja tutkintotodistus maksavat
Lisätietoja antaa ATK-opettaja Esko Oksanen, 050 398 5869, |